Przewiduję dwie grupy odbiorców w tym temacie. Pierwsza to osoby, które chcą sterować czymś zdalnie np. gniazdkiem czy światłem i szukają gotowego produktu. Druga to fani DIY, którzy mają czas na skonstruowanie czegoś samodzielnie. Dzisiaj zajmiemy się pierwszą grupą, a dla drugiej przygotuję tutorial w kolejnym wpisie.

Uważajcie na bramki i mostki

Moja rada dla osób, które dopiero zaczynają: unikajcie urządzeń, które do działania wymagają bramki (inaczej mostka). Nie wdając się w techniczne szczegóły, kosztują około 150 zł i niejako sprawiają, że kolejnych urządzeń będziemy szukać u tego samego producenta. Rynek inteligentnych urządzeń bardzo szybko się rozwija więc nie ma sensu się ograniczać już na starcie. Czego w takim razie szukać?

„Works with Apple HomeKit”

Szukaj tego znaczka, nawet jeśli masz Androida. Poważnie. Jeśli coś działa z Apple to na 90% działa z innymi systemami. I teraz najważniejsze – taki znaczek na opakowaniu produktu daje Ci gwarancję, że urządzenie nie potrzebuje mostka. Co więcej, produkt z takim znaczkiem musi przejść certyfikację Apple, a to jedna z tych firm, która wielokrotnie udowadniała, że szanuje prywatność użytkowników. Można więc domniemywać, że takie urządzenie będzie bezpieczne.

Wybieramy inteligentne gniazdko

Bez owijania w bawełnę, smart gniazdko to najprostszy sposób na smart home. W wyszukiwarce wpisujemy smart plug, smart gniazdko lub inteligentne gniazdko. Z nowości mamy do wyboru Meross MSS210EU, Gosund SP1-C, VOCOlinc VP3. Ceny kształtują się między 65 a 120 zł. Kupujemy, podłączamy i parujemy z telefonem.

Przykłady użycia i automatyzacji (z życia wzięte)

Z życia wzięte, bo nie zamierzam tu pisać, że takie gniazdko można podłączyć do czajnika, ekspresu czy żelazka. Zamierzam podać praktyczne przykłady, które dają realne korzyści.

Lampki

Lampki nocne, biurkowe, wolnostojące, choinkowe. Oświetlenie akwarium. Ustawiamy wg harmonogramu bądź układamy w sceny.

Wiatrak

Automatyczne uruchamianie w oparciu o czujnik temperatury i wilgotności.

Monitorowanie poboru prądu

Smart gniazdko można również wykorzystać do pomiaru poboru prądu. Możliwe, że znajdziemy w domu urządzenia, które niekoniecznie muszą być włączone w danym czasie. Stosując prosty harmonogram lub automatyzację w oparciu o obecność domowników możemy wygenerować oszczędności.

Rekuperator

On/off w zależności od poziomu smogu. Przy czym, należy mieć na uwadze, że częste odcinanie zasilania w trakcie pracy urządzenia, może źle wpłynąć na elektronikę.

Cyrkulacja CWU

Harmonogram + wyłączanie pompy kiedy nikogo nie ma w domu.

Pompa ciepła do CWU

Pompy ciepła do CWU, które czerpią energię z powietrza zewnętrznego, są mało efektywne przy niższych temperaturach. Wyłączajmy je automatycznie.

Podsumowanie

Niewielkim kosztem możemy poprawić atmosferę naszego domu, ułatwić sobie niektóre czynności lub nawet wygenerować oszczędności. W moim przypadku, wyłączanie pompy ciepła do CWU, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 10°C, wygenerowało roczne oszczędności na poziomie 200 zł (150 dni x 2 kWh x 0,7 zł). Zachęcam do eksperymentowania z urządzeniami smart home.